הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

משפרים את איכות החיים בסגנון צפון אירופאי – 5 רעיונות מדליקים שניתן לסגל


25 בנובמבר, 2019

מפעילות גופנית בתנאי קיצון, דרך סאונה כמרחב מרפא ומלא קדושה ועד לעיצוב פנים מאוזן שמעודד קיימות – לא מעט מנהגים פשוטים נולדו בתרבויות צפון אירופה במטרה לשפר את איכות חיי התושבים. החדשות הטובות: לא חייבים לטוס כל הדרך לשם כדי לקבל מנת השראה. מוזמנים לנסות את זה בבית.


תום לב-ארי בייז

על אף שרוב השנה ממש – אבל ממש – קר שם, מדינות צפון אירופה דווקא ידועות באורח החיים הנוח והחמים שלהן. על פי מגזין החדשות האמריקאי U.S. News, שוודיה, נורבגיה, פינלנד והולנד מככבות בראש המדרג הבינלאומי לאיכות חיים. חלק מהסודות שלהם נמצאים בתפיסות ובהרגלים יומיומיים פשוטים וקלים לאימוץ. בעזרת התאמות קלות, ניתן לסגל מספר רעיונות ידידותיים ומעוררי מחשבה מתרבויות צפון אירופה שייטיבו עם שגרת היומיום שלנו גם כאן.

1. מהולנד: איטווין (Uitwaaien) – פעילות גופנית ברוח חזקה

בניגוד למה שרובנו (לא) עושים כאשר רוח קרה משתוללת בחוץ, ההולנדים דווקא נועלים נעלי התעמלות ויוצאים לפעילות אירובית באוויר הפתוח. איטווין הוא מונח הולנדי שמשמעותו המילולית היא, בתרגום חופשי, "עף ברוח". "במשך מאות שנים תרים ההולנדים אחר התעמלות ברוח סוערת", כותבת אליס פליירקרקרס במגזין Nautilus. המנהג כה שכיח שיש לו שם ומיוחסות לו סגולות גופניות ומנטאליות כאחד. בבסיס הרעיון עומד הבילוי ברוח המנשבת אך נהוג לעשות זאת בהליכה, בריצה או ברכיבה על אופניים.

"[בסוף הריצה ברוח] הרגשתי מלאת מרץ ורעננה, חשתי את אצבעותיי מעקצצות מהבריזה. זה קר ומתיש, אך מרגש ומעורר", מתארת פליירקרקרס. "איטווין זה משהו שאנו עושים כדי לנקות את הראש ולהתרענן", מוסיפה קייטלין מאייר, מרצה ללינגוויסטיקה באוניברסיטה באמסטרדם ששוחחה עם פליירקרקרס. מדבריה של מאיירס עולה כי ההולנדים יוצקים לתוך הפעילות תחושה של התחדשות ותחלופה – הם מאמינים שאוויר משומש וטעון רגשית יוצא החוצה ואוויר טרי, טהור ומלא חיים נכנס פנימה במקומו. כלומר, בנוסף לרווח הפיזיולוגי הטבעי נראה שההולנדים מתייחסים לאיטווין כמעט כאל רגע של התעלות רוחנית.

 

2. משוודיה: פיקה (Fika) – הרבה יותר מהפסקת קפה

בשוודיה המשמעות הפשטנית של המילה פיקה היא אמנם "לשתות קפה", אך ההקשר שבו מדברים עליה הוא הרבה יותר רחב ועמוק. "פיקה זו מסורת, זה שם דבר [...] זה אחד הדברים הראשונים שלומדים כשעוברים לגור בשוודיה", מסבירים מרואיינים שונים בסרט דוקומנטרי שפרסם פביאן שמיד ב-Viemo. "פיקה היא לא סתם הפסקת קפה לכיף, זוהי הדרך להתברג לתוך החברה [...] זה שינוי אווירה חיוני", הם טוענים. השוודים, כך מסתבר, עוצרים לפחות פעם ביום להפסקה שכוללת ישיבה בבית קפה או במרפסת ביתית נעימה, חברה טובה, כוס קפה חמימה ופרוסת עוגה או מאפה קינמון מסורתי. אפשר לעשות פיקה גם לבד או בחברת ספר או מחשב, ולא בהכרח חייבים לאכול משהו, אבל הנינוחות חייבת להישמר על מנת שיהיה מדובר במנהג המסורתי.

זהו מוסד מקובל כל כך שאפילו מובן מאליו שעובדים יוצאים באמצע יום עבודה להפסקת פיקה של כשעה. "פיקה היא שמירה על המרחב האישי שלנו", מסבירה מרואיינת, ונראה שהמשמעות מאחורי ההפסקה הזו היא שמותר לנוח רגע באמצע היום, מותר ואף מומלץ לאוורר את הראש בשיחות חולין ולספוג ריחות ומראות מגוונים.

באוסטרליה, מסביר אחד המרואיינים, אנשים מזמינים קפה ארוז לדרך לעבודה ושותים עוד אחד בנסיעה הביתה. הקפה רק מלווה משהו או נועד לעורר את השותים לקראת הפעילות הבאה. בשוודיה היחס הוא בדיוק הפוך: במקום שהקפה יהיה מוצר, הוא חוויה.

3. מפינלנד: סאונה (Sauna) – חדר אדים כמרחב מקודש, מרפא וחיוני

בלא מעט מדינות בעולם ישנן סאונות, נכון. כמעט בכול ספא וחדר כושר בארץ נוכל למצוא אחת. מה שבכל זאת מייחד את הסאונה הפינית הוא המשמעות שמייחסים לה. הסאונות הראשונות שנבנו בפינלנד לפני אלפי שנים היו "בור באדמה שבו חיממו אבנים ועליהן יצקו מים", מסביר מארק בוסוורת' בכתבתו ב-BBC News. מאז הן התפתחו לחדרי העץ המוכרים לנו, והיום, מסביר בוסוורת', ניתן למצוא אותן בבתים פרטיים, במשרדים, במפעלים, במרכזי ספורט, במלונות, באוניות ואפילו במכרות – עמוק מתחת לאדמה. "בפינלנד ישנם 5.3 מיליון אנשים ו-3.3 מיליון סאונות", הוא מספר.

הכמויות של הסאונות מעוררי השתאות אבל השימוש בהן אפילו יותר. סאונות, כך מסביר בוסוורת', שימשו את הפינים לאורך שנים להקלת העומס בשריריהם של עובדי האדמה, ללידות – בשל היותן החדר הכי נקי בבית, לטקסי טיהור טרום חתונה ולרחצת גופות והכנתן להלוויה. "עבור פינים רבים, הסאונה היא החדר הכי מקודש בבית", הוא כותב, והימצאותה ממש חיונית לאיכות החיים. "(הפינים) מלמדים את ילדיהם להתנהג בסאונה כמו בכנסייה", הוא ממשיך, ומסתבר שהשהייה בה – שברוב העולם מוגבלת ל-10 דקות ומתועלת להזעה, פתיחת נקבוביות העור וריכוך שרירים אחרי או לפני ספורט – דווקא מיועדת בעיקר לכניסה למצב מדיטטיבי שקט.

4. מהולנד: ניקסן (Niksen) – לעשות שום דבר

"האומנות שבלא לעשות דבר", קוראת לזה רבקה מולר בכתבתה ב-Thrive Global. לא לצפות בסדרה כי אין לנו מה לעשות, ואפילו לא לצייר או לקרוא ספר. ניקסן זה זמן שבו אנחנו מוותרים על העסקת תשומת ליבנו. נותנים לגוף לנוח, למוח לשוטט חופשי ו"באופן מודע מנסים לעשות מעט ככל האפשר", היא כותבת. נראה כי המנהג ההולנדי הזה מוגדר בעיקר לפי מה הוא לא. הוא בלי מסכי טלפון, בלי משימות מקבילות, בלי הצורך בפרודוקטיביות.

אפשר לעשות שום דבר בכל מקום, אבל זה פשוט יותר כשהתרבות שמקיפה אותנו לא תופסת חוסר מעש כעצלנות אלא כדאגה למצבנו המנטאלי והגופני. כשמנהג כזה מקבל שם שהוא כמעט עיטור כבוד, קל להטמיע אותו ביומיום. מי יודע, אולי נצליח להדביק את הסביבה הקרובה אלינו בטרנד.

5. משוודיה: לאגום (Lagom) – לא יותר מדי ולא פחות מדי

לאגום הוא מונח שוודי שמשמעותו היא מידתיות. נכון, משמעות מילה זו קיימת גם בשפות אחרות, ואולם קשת ההיבטים שבהם היא באה לידי ביטוי והאופן שבו היא שגורה בשפה השוודית, היא שיוצאת דופן. "הכוונה בלאגום היא למצוא בכל דבר את האיזון הנכון שעובד לך", מסביר מרואיין בסרטון של רשת החדשות הגרמנית DW News. וכשהוא אומר "כל דבר", הוא מתכוון לזה. שתיית אלכוהול באופן שהוא לאגום היא כזו שתאפשר לנו לעבוד ביום שלמחרת, הפסקת פיקה היא לאגום בין העבודה לרווחת הפרט ואפילו חתיכת העוגה שמצטרפת לפיקה היא לאגום – בדיוק במידה הנכונה.

גם בעולם העיצוב השוודי הפילוסופיה באה לידי ביטוי. "הבית הסקנדינבי מביע בעיניי את תמצית המונח לאגום", מסבירה באותו הסרטון ניקי בלנטמרק, בלוגרית בנושא עיצוב פנים. הארכיטקטורה מעודדת כניסה חסכונית של אור טבעי לחלל הבית, כל מה שנמצא הוא פונקציונלי אך עם זאת יש לו סגנון עיצובי נקי ואסתטי שמכיל הרבה טקסטורות טבעיות וצבעים מרוככים. צריכת המוצרים היא מאוזנת – לא נראה כמות כריות מוגזמת שמטרתה נוי, אבל גם לא פחות ממה שדרוש בשביל הנוחות. ברידג'יטה רמדל, מנהלת מרכז העיצוב Form, מסבירה כי אג'נדת הלאגום בעיצוב הבית מעודדת קיימות וצריכה נבונה אך לא על חשבון חמימות והנאה: "הכול סובב סביב יצירת מערכת יחסים מאוזנת עם העולם שסביבנו, מבלי להצטרך להניע שינויים קיצוניים או למנוע מעצמנו שום דבר".

תמונת כותרת: Tanya Prodan / Unsplash

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הבריאות הנפשית שלנו היא מערכת אקולוגית שזקוקה לגיוון – תשאלו את הדנים

לשם מה היפנים מחפשים את ה"איקיגאי" שלהם – וכיצד הוא יכול להוביל את כולנו לחיי סיפוק

לפתוח את הראש בעזרת שפות זרות – 7 מילים שמתארות סיפור שלם ברגע

עוד ממהות החיים

07.04.20
החופש לעזור כפי שמתאים לנו – כיצד להשתחרר מאשמה ומתחרות בעת נתינה
06.04.20
לאיזה בית היינו רוצים להיכנס? 5 צעדים פשוטים שיעזרו לעצב את המרחב האידיאלי עבורנו
05.04.20
5 מסרים ממורים רוחניים המציעים דרכי התמודדות עם אתגרי הווירוס
02.04.20
ההרצאה השבועית של TED: מה גורם לאדם לסכן את חייו כדי לעזור לזרים?
31.03.20
האביב מגיש לנו קוקטייל של "מולקולות ביטחון" – כיצד הוא משפיע על אושרנו?
29.03.20
שפע רוחני עשוי להוביל להתעוררות כלכלית
26.03.20
ההרצאה השבועית של TED: שלושה הרגלים שמסייעים לפתח חשיבה מקורית
25.03.20
לחשוב בתוך הקופסה – מדוע זמן עם עצמנו הוא הזדמנות לפיתוח כישורי תקשורת?
23.03.20
בעולם יש הרבה יותר טוב משנראה לעין – כיצד ניתן להגביר את תדירותו בחיינו?
19.03.20
ההרצאה השבועית של TED: תובנות חיים מרגשות ומצחיקות בעקבות 38 שנות כתיבה
18.03.20
כיצד מחשבות משפיעות על תפיסת המציאות? 5 תרגילים פשוטים לפיתוח תודעת שפע
16.03.20
מה יכול לספר לנו יומן בריאות אישי – וכיצד שיטות התיעוד של דה וינצ'י יכולות לעזור
15.03.20
אילו יתרונות בריאותיים ואילו אתגרים טומנת בחובה עבודה מהבית?
12.03.20
ההרצאה השבועית של TED: יש בכם פחדים? סטואיות תעזור לכם להפוך אותם ליתרונות
11.03.20
שירת הקורונה – 3 הערות של יוסי בבליקי על התגובה החיובית שלנו להתפשטות הווירוס
10.03.20
הסיפור שאינו נגמר – מה מתדלק את הרומן הנצחי שלנו עם נרטיבים?
08.03.20
מהי נדיבות כלפי עצמנו, ומדוע היא חיונית לעולם לא פחות מנדיבות כלפי אחרים
05.03.20
ההרצאה השבועית של TED: כשאף אפשרות אינה מושלמת אנחנו לומדים על עצמנו יותר
04.03.20
ההפתעות שמגלים כאשר מטפסים מספיק גבוה על אילן היוחסין שלנו
27.02.20
ההרצאה השבועית של TED: הסיפור הבלתי ייאמן על האיש שיצא לחופשי מהגוף של עצמו